ویروس رایانه چیست و چگونه می توانم از رایانه خود محافظت کنم؟

ویروس کامپیوتری یک کد مخرب کامپیوتری است که برای انتشار از دستگاهی به دستگاه دیگر طراحی شده است. زیرمجموعه ای از بدافزارها، این تهدیدات خودکپی معمولاً برای آسیب رساندن به دستگاه یا سرقت داده ها طراحی می شوند.

به یک ویروس بیولوژیکی فکر کنید – نوعی که شما را بیمار می کند. دائماً ناخوشایند است، شما را از عملکرد عادی باز می دارد و اغلب برای خلاص شدن از شر آن به چیزی قدرتمند نیاز دارد. یک ویروس کامپیوتری بسیار شبیه است. ویروس‌های رایانه‌ای “خرید لایسنس نود 32” که برای تکثیر بی‌وقفه طراحی شده‌اند، برنامه‌ها و فایل‌های شما را آلوده می‌کنند، نحوه عملکرد رایانه شما را تغییر می‌دهند یا کلاً از کار کردن آن جلوگیری می‌کنند.

ویروس کامپیوتری چه می کند؟

برخی از ویروس‌های کامپیوتری طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که با آسیب رساندن به برنامه‌ها، حذف فایل‌ها یا فرمت مجدد هارد دیسک به رایانه شما آسیب برسانند. دیگران به سادگی خودشان را تکرار می کنند یا شبکه ای را پر از ترافیک می کنند و انجام هر گونه فعالیت اینترنتی را غیرممکن می کنند. حتی ویروس‌های رایانه‌ای با مضرات کمتر نیز می‌توانند به طور قابل توجهی عملکرد سیستم شما را مختل کنند، حافظه رایانه را کاهش داده و باعث خرابی مکرر رایانه شوند.

در سال 2013، ویروس بات‌نت Gameover ZueS برای استفاده از سایت‌های دانلود همتا به همتا برای توزیع باج‌افزار و ارتکاب کلاهبرداری بانکی کشف شد. در حالی که ده‌ها هزار ویروس رایانه‌ای هنوز در اینترنت پرسه می‌زنند، روش‌های خود را متنوع کرده‌اند و اکنون تعدادی بدافزار مانند کرم‌ها، تروجان‌ها و باج‌افزارها به آن‌ها می‌پیوندند.

کامپیوتر چگونه ویروس می گیرد؟

حتی اگر مراقب باشید، می‌توانید ویروس‌های رایانه‌ای را از طریق فعالیت‌های عادی وب مانند:

به اشتراک گذاری موسیقی، فایل یا عکس با سایر کاربران

بازدید از یک وب سایت آلوده

باز کردن ایمیل هرزنامه یا پیوست ایمیل

دانلود رایگان بازی ها، نوار ابزار، پخش کننده های رسانه ای و سایر ابزارهای کمکی سیستم

نصب برنامه های کاربردی نرم افزار اصلی بدون مطالعه کامل قراردادهای مجوز

ویروس های کامپیوتری چگونه پخش می شوند؟

ویروس‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی پخش کرد، از جمله از طریق شبکه‌ها، دیسک‌ها، پیوست‌های ایمیل یا دستگاه‌های ذخیره‌سازی خارجی مانند USB. از آنجایی که زمانی ارتباطات بین دستگاه‌ها بسیار محدودتر از امروز بود، ویروس‌های رایانه‌ای اولیه معمولاً از طریق فلاپی دیسک‌های آلوده پخش می‌شدند.

امروزه، پیوندهای بین دستگاه‌های دارای اینترنت رایج هستند و فرصت‌های فراوانی را برای انتشار ویروس‌ها فراهم می‌کنند. به گفته آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ایالات متحده، پیوست‌های ایمیل آلوده رایج‌ترین ابزار انتشار ویروس‌های رایانه‌ای هستند. بیشتر، اما نه همه، ویروس‌های رایانه‌ای، کاربر را ملزم می‌کند تا به نوعی عمل کند، مانند فعال کردن «ماکروها» یا کلیک کردن روی یک پیوند، برای انتشار.

علائم ویروس کامپیوتری چیست؟

اگر هر یک از علائم بدافزار زیر را بشناسید، ممکن است رایانه شما آلوده شود:

عملکرد کند کامپیوتر

رفتار نامنظم رایانه

از دست دادن اطلاعات غیرقابل توضیح

خرابی های مکرر کامپیوتر

ویروس های کامپیوتری چگونه حذف می شوند؟

آنتی ویروس ها پیشرفت زیادی در شناسایی و جلوگیری از انتشار ویروس های رایانه ای داشته اند. با این حال، هنگامی که دستگاهی آلوده می شود، نصب یک راه حل آنتی ویروس همچنان بهترین گزینه برای حذف آن است. پس از نصب، اکثر نرم افزارها “اسکن” را برای برنامه مخرب انجام می دهند. پس از یافتن آنتی ویروس، گزینه هایی برای حذف آن ارائه می شود. اگر این کاری نیست که به طور خودکار انجام شود، برخی از فروشندگان امنیت کمک تکنسین را برای از بین بردن ویروس رایگان ارائه می دهند.

نمونه هایی از ویروس های کامپیوتری

در سال 2013، ویروس بات‌نت Gameover ZueS برای استفاده از سایت‌های دانلود همتا به همتا برای توزیع باج‌افزار و ارتکاب کلاهبرداری بانکی کشف شد. در حالی که ده‌ها هزار ویروس کامپیوتری هنوز در اینترنت پرسه می‌زنند، روش‌های خود را متنوع کرده‌اند و اکنون با چندین نوع بدافزار مانند:

کرم ها – کرم نوعی ویروس است که بر خلاف ویروس های سنتی، معمولاً برای انتشار از دستگاهی به دستگاه دیگر نیازی به اقدام کاربر ندارد.

تروجان ها – همانطور که در افسانه وجود دارد، تروجان ویروسی است که در یک برنامه به ظاهر قانونی پنهان می شود تا خود را در شبکه ها یا دستگاه ها پخش کند.

باج افزار – باج افزار نوعی بدافزار است که فایل های کاربر را رمزگذاری می کند و برای بازگشت آن باج می خواهد. باج‌افزار می‌تواند از طریق ویروس‌های رایانه‌ای منتشر شود، اما لزوماً نیست.

به طور کلی ویروس کامپیوتری نوعی بدافزار است که هنگام اجرا، با تغییر سایر برنامه‌های کامپیوتری و درج کد خود در آن برنامه‌ها، خود را تکثیر می‌کند

 

By admin
No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.